Strona głównaModaOdzież medyczna – jaka powinna być?

Odzież medyczna – jaka powinna być?

W obiektach medycznych obowiązują specyficzne przepisy, ze względu na konieczność zachowania wyjątkowej ostrożności. Wynika to z obecności w takich miejscach osób chorych, stosowania niebezpiecznych substancji, czy mocnych leków. Jak się okazuje, specyfika obiektów medycznych wymaga również od pracowników noszenia odpowiedniej odzieży. Jaka powinna być odzież medyczna?

Odpowiednie materiały

Niewątpliwie odzież medyczna musi być wykonana z właściwych materiałów. Jakie materiały są niedopuszczalne? Tak naprawdę w grę wchodzi bardzo wiele możliwości. Powszechnie korzysta się z bawełny, stosuje się również materiały syntetyczne, takie jak poliester czy elastan. Ważne jest jednak, aby odzież medyczna nie zawierała materiałów, które mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Niedopuszczalne są materiały szkodliwe, mogące wywołać reakcję alergiczną.

Co więcej, materiał spodni, fartucha czy bluzy medycznej powinien być łatwy w czyszczeniu, Najczęściej stosuje się śliskie materiały, które są bardzo odporne na chwytanie brudu. Zanieczyszczenia w większości spływają po odzieży, natomiast to, co na niej zostanie można łatwo usunąć. To ważne, ponieważ lekarz, pielęgniarka czy nawet fizjoterapeuta są bardzo narażeni na zanieczyszczanie ubrań. Zwykłym marnotrawstwem byłoby ciągłe wymienianie odzieży.

Komfortowe i funkcjonalne ubrania dla medyków

Niewątpliwie wygoda jest absolutnie kluczowa, jeśli chodzi o odzież medyczną. Rzecz w tym, iż lekarz czy pielęgniarka przebywają w swoich ubraniach pracowniczych wiele godzin. Powinny one zatem być przewiewne, ale jednocześnie dopasowane do warunków pracy. Rzecz w tym, iż muszą też zapewniać odpowiednią ochronę przed chłodem. Ponadto nie mogą ograniczać ruchów.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, bardzo ważna jest odpowiednia liczba kieszeni, zlokalizowanych we właściwych miejscach. Pracownicy medyczni muszą mieć możliwość schowania rzeczy osobistych, w tym telefonu czy portfela, a także narzędzi i akcesoriów niezbędnych do pracy.

Odzież medyczna wysokiej jakości

Obecnie odzież medyczna jest dostępna w wielu sklepach. Nie brakuje producentów specjalizujących się w produkcji właśnie tego typu ubrań. Niemniej nie wszystkie marki są godne polecenia. Zalecamy, aby wybierać odzież najwyższej jakości. To ważne między innymi ze względów estetycznych. Pracownik medyczny powinien dobrze się prezentować, ponieważ brak schludności nie sprzyja tworzeniu w placówce medycznej bezpiecznej atmosfery. Co więcej, im porządniejsze ubrania, tym dłużej będą się dobrze sprawować, nie tracąc walorów zarówno estetycznych, jak i użytkowych.

Ostatnie posty