Strona głównaBudownictwoTaśmy dylatacyjne w budownictwie drogowym

Taśmy dylatacyjne w budownictwie drogowym

Szczeliny pomiędzy elementami konstrukcji budowlanych to elementy niezbędne, a jednocześnie wymagające wykonania pewnych prac zabezpieczających. Wśród nich należy wymienić między innymi naklejanie taśm dylatacyjnych. Czym są taśmy dylatacyjne i kiedy się je stosuje? Jakie znajdują zastosowanie w przypadku dróg asfaltowych? Sprawdźmy!

Czym są taśmy dylatacyjne?

Najprościej rzecz ujmując, taśmy dylatacyjne to taśmy wypełniające szczeliny, czyli dylatacje budowlane. Szczeliny te powstają nieprzypadkowo. Celowo wykonuje się je w przypadku każdej w zasadzie budowy. Mowa tutaj zarówno o budowie domu, czy wieżowca, jak i chodnika lub drogi. Celem wykonania dylatacji jest odciążenie konstrukcji, a także zapobieganie zniekształceniom powstającym wskutek przesuwania się elementów konstrukcji. Wspomniane przesuwanie elementów budowli jest naturalnym procesem, który pojawia się po dłuższym czasie użytkowania obiektu, zwłaszcza jeśli poddaje się go dużym obciążeniom.

Warto podkreślić, że taśmy dylatacyjne mogą być wykonywane z różnych materiałów. Duże różnice dotyczą też właściwości poszczególnych taśm. Materiał wykonania i parametry decydują o zastosowaniu tego elementu. Dostępne są taśmy dylatacyjne do budynków mieszkalnych, konstrukcji betonowych, jak i dróg. W tym ostatnim przypadku stosuje się taśmy asfaltowe.

Kiedy stosuje się taśmy bitumiczne?

Taśmy asfaltowe, określane również jako taśmy bitumiczne, często stosuje się już na etapie budowy drogi. Niemniej należy wskazać, że jest to tylko jedno z dostępnych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia dylatacji. Tego typu taśmy dylatacyjne pełnią swoje standardowe zadania w postaci zabezpieczenia konstrukcji, poprzez przejmowanie obciążeń i zapobieganie odkształceniom. Jednak to nie wszystko.

Odpowiednio dobrane taśmy asfaltowe to również zabezpieczenie przed wilgocią. To bardzo ważne w przypadku dróg, narażonych na oddziaływanie wilgoci z dwóch stron. Od zewnątrz zagrożenie stanowią opady, a od wewnątrz wody gruntowe. Natomiast wilgoć przenikająca do masy bitumicznej to pogorszenie parametrów nawierzchni oraz powstawanie pęknięć. Całe szczęście wysokiej jakości taśmy dylatacyjne skutecznie zatrzymują przenikanie wilgoci.

Ze względu na swoje właściwości ochronne również względem wilgoci, taśmy bitumiczne stosuje się nie tylko na etapie budowy drogi, ale również przebudowy lub remontu. Zastosowanie jest zatem w tym przypadku bardzo wszechstronne. Trzeba jednak pamiętać, że istotną kwestię stanowi właściwy dobór taśm asfaltowych. Konieczne jest przeanalizowanie przez profesjonalistę potrzeb w przypadku danego projektu, a następnie parametrów taśmy.

Ostatnie posty