Strona głównaKategoria głównaTabletka po – jak ją zdobyć?

Tabletka po – jak ją zdobyć?

Nie ma metody antykoncepcyjnej, która oferowała by 100% skuteczności. Każda z nich niesie ze sobą mniejsze lub większe ryzyko. Wtedy, gdy pojawia się niebezpieczeństwo zajścia w ciążę, można zastosować antykoncepcję awaryjną, czyli tak zwaną tabletkę po. W jaki sposób można ją zdobyć?

Czym jest tabletka po?

Tabletka po czy też tabletka dzień po która nazywana jest także tabletką awaryjną czy ratunkową, jest rodzajem antykoncepcji, który stosuje się wtedy, gdy stosowana podczas stosunku antykoncepcja zawiodła lub też nie została zastosowana w ogóle.

Głównym celem tabletki po jest niedopuszczenie do zapłodnienia, dlatego też trzeba zażyć ją jak najwcześniej po stosunku.

W użyciu znajdują się obecnie dwa różne rodzaje tabletek dzień po, które różnią się pomiędzy sobą substancją aktywną:

  • ellaOne – zawiera octan ulipsrystalu i należy przyjąć ją maksymalnie do 5 dnia po stosunku
  • Escapelle – zawiera levonorgestrel i należy zażyć ją maksymalnie do 3 dnia po stosunku

Różnica w czasie działania, którą ma każda tabletka po, jest wynikiem innych substancji aktywnych, a tym samym innego mechanizmu ich działania.

Skuteczność tabletki po wynika głównie z zahamowania procesu owulacji, a także powoduje ona zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, a także może uniemożliwić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy, gdy do zapłodnienia już doszło.

Teraz tylko na receptę

Przez pewien czas tabletka po była dostępna w Polsce bez recepty. Rząd zmienił jednak jej dostępność i obecnie trzeba uzyskać receptę od lekarza, aby ją zakupić. Receptę może uzyskać osoba od 15. roku życia.

Receptę na tabletkę dzień po może wystawić uprawniony lekarz, na przykład ginekolog.

Tabletka po do kupienia on-line

Niestety, zdobycie recepty na tabletkę po nie zawsze jest takie proste, jak może się wydawać. Najłatwiej maja mieszkanki dużych miast, gdzie można uzyskać receptę od ginekologa nawet w ciągu weekendu – wystarczy zadzwonić do przychodni albo bezpośrednio do lekarza.

Większe problemy w jej zdobyciu mają mieszkanki małych miejscowości, gdzie dostęp do lekarza ginekologa jest utrudniony.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tabletka po zamówiona przez internet – można uzyskać ją za pośrednictwem specjalnych sklepów WWW, które wystawiają pacjentkom recepty na środki tego rodzaju, a potem przesyłają je błyskawicznym kurierem pod wyznaczony adres na terenie całego kraju.

Tabletkę po można zamówić w taki sposób między innymi na stronie internetowej pod adresem: https://www.e-umed.pl/k/tabletka-po.

Ostatnie posty