Strona głównaKategoria głównaJakie są główne zalety dachów zielonych?

Jakie są główne zalety dachów zielonych?

Tradycyjne konstrukcje dachowe nadal trzymają się bardzo dobrze, ale do wyboru mamy obecnie także szereg innych technologii. Wśród nich znajdują się dachy zielone, które spotykane są coraz częściej także w Polsce. Czym są dachy zielone i jakie są główne korzyści wynikające z ich zastosowania?

Pod pojęciem takim jak dachy zielone kryją się specjalne dachy, które stanowią jednocześnie wykończenie budynku, a także mogą być przestrzenią do sadzenia roślinności – stąd też właśnie pochodzi ich nazwa.

Dachy zielone mają wielowiekowe tradycje. Można zobaczyć je na zabytkowych budynkach wiejskich, na przykład na Wyspach Owczych. Obecnie także stosowane są jako nowoczesne, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych.

Jak zbudowany jest dach zielony?

W porównaniu do zwykłych konstrukcji dachowych dachy zielone mają specjalną, warstwową budowę, która powoduje, że mogą uzyskać konkretne właściwości. Wobec tego, aby stworzyć taki właśnie dach, nie wystarczy tylko gleba oraz roślinność.

Dachy zielone są odpowiednio uszczelniane – posiadają warstwę hydroizolacyjną i termoizolacyjną. Są także wypełnione drenażem, który pomaga w odprowadzaniu wilgoci, a dopiero na nim układa się glebę oraz sadzi się rośliny.

Warstwowa konstrukcja dachów zielonych może sięgać nawet do 3 metrów w zależności od tego, jakie rośliny chcemy na nich zasadzić.

Dlaczego warto wybrać dachy zielone?

Chociaż w Polsce dachy zielone są mało popularne, to jednak również jest to technologia zasługująca na uwagę.

Doskonale sprawdza się w przestrzeniach miejskich, gdzie często brakuje zieleni, ale również dachy tego rodzaju spotykane są na wsiach.

Dachy zielone, chociaż bardziej skomplikowane w wykonaniu od zwykłych, mogą pochwalić się szeregiem zalet dla użytkowników, a także dla środowiska naturalnego.

Zalety dachów zielonych:

  • ekologia – dach zielony wspomaga oczyszczanie powietrza, zaopatruje je w tlen
  • niskie koszty utrzymania – specjalna izolacja dachu zielonego zmniejsza koszty ogrzewania budynków
  • dodatkowa funkcja – dach zielony może być używany jako piękny ogród do wypoczynku i rekreacji, może być również miejscem uprawy warzyw, owoców i ziół
  • wygląd – pod względem swojego wyglądu dachy zielone zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji

Wobec tego dachy zielone to ciekawa propozycja dla osób poszukujących ekonomicznych i dodatkowo ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Więcej informacji o dachach zielonych można uzyskać na stronie internetowej: https://e-zielonydach.pl/dach-intensywny/ Zapraszamy!

Ostatnie posty