Strona głównaKategoria głównaDachy odwrócone – czym różnią się od tradycyjnych?

Dachy odwrócone – czym różnią się od tradycyjnych?

W Polsce dominują dachy o konstrukcjach tradycyjnych, na przykład wykonane z dachówek ceramicznych czy blachodachówek. Możemy jednak spotkać się także z innymi konstrukcjami – dachami odwróconymi. Czym dokładnie są dachy odwrócone i czym różnią się od tych tradycyjnych?

Dachy odwrócone to atrakcyjna propozycja przeznaczona dla każdego, kto poszukuje ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym oraz dla innego rodzaju budynków.

Czym są dachy odwrócone?

Pod pojęciem takim jak dachy odwrócone znajdują się dachy zielone, czyli posiadające konstrukcję warstwową, pozwalającą na zasadzenie na nich roślinności.

Takie dachy spotykane są w wielu miejscach na świecie – zarówno na zabytkowych budynkach, jak również w połączeniu z nowoczesnym budownictwem. Obecnie chętnie realizowane są w dużych miastach, gdzie stanowią enklawę zieleni na tle betonowej dżungli.

Dachy odwrócone mają specjalną konstrukcję, która powoduje, że imitują one glebę. Mogą służyć jako ogrody oraz jako przestrzeń uprawna. Dodatkowo, posiadają szereg zalet, które powodują, że są sprawdzonym wyborem dla niemalże każdego budynku.

Układ warstw w dachach odwróconych:

  • hydroizolacja
  • termoizolacja
  • warstwa dyfuzyjna
  • warstwa drenażowa
  • warstwa wegetacyjna
  • roślinność

Taki układ warstw sprawia, że dachy odwrócone zapewniają budynkom właściwą izolację – chronią je przed ucieczką ciepła, nadmiernym hałasem, a także wodą, która może przedostawać się do konstrukcji z wyższych warstw.

Dachy odwrócone ze względu na ułożenie warstw są również wytrzymałe – dzięki temu taka kontrakcja może posłużyć na długie lata.

Dlaczego warto zainwestować w dach odwrócony?

Posiadanie dachu odwróconego wiąże się z licznymi zaletami. To przede wszystkim konstrukcja ekologiczna i ekonomiczna, jak wskazaliśmy wcześniej.

Dachy zielone – dachy odwrócone zapewniają budynkom odpowiedni poziom termoizolacji i dzięki temu zmniejszają koszty utrzymania budynku. Po posadzeniu na nich roślinności są również w stanie wspierać czystość powietrza i zaopatrują je w potrzebny tlen.

Taki dach sprawdzi się nie tylko w mieście, gdzie nie ma przestrzeni na własny ogródek czy taras. Konstrukcje te realizowane są również na wsiach.

Gdzie można zamówić dach odwrócony?

Aktualnie dachy odwrócone można spotkać także w Polsce. Jeśli chcemy zdecydować się na taką inwestycję, powinniśmy wybrać doświadczoną w tej dziedzinie firmę, która może zapewnić kompleksową obsługę.

Dachy odwrócone realizuje między innymi firma Zielony-Dach, która jest przedstawicielem marki Optigrun. Swoim klientom dostarcza wszystko, co potrzebne do realizacji zielonego dachu, a także zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem takich konstrukcji.

Więcej o zielonych – odwróconych dachach można dowiedzieć się pod adresem: https://e-zielonydach.pl/dach-odwrocony/.

Ostatnie posty