Strona głównaKategoria głównaCzasowy manager – kto to jest i czym się zajmuje?

Czasowy manager – kto to jest i czym się zajmuje?

Profesja czasowego managera czy też interim managera jest w Polsce mało znana. Można jednak spotkać się z nią w wybranych firmach. Czym dokładnie zajmuje się manager tego rodzaju?

Firmy nie muszą zatrudniać pracowników na stałe, aby realizować swoje zadania jeszcze efektywniej. Doskonałym przykładem w tym przypadku jest czasowy manager, czyli interim manager, który zapewnia swoje wsparcie w specjalnych przypadkach wymagających profesjonalnej obsługi.

Kim jest czasowy manager?

Interim manager, czasowy manager, w skrócie określany również jako IR, jest specjalistą w zakresie zarządzania czasowego, który angażowany jest do wymagających projektów czasowych.

Manager ten angażowany jest przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest wprowadzenie ważnych zmian w firmie w krótkim czasie, dlatego też konieczne jest uzyskanie jak najlepszych efektów w wyznaczonym okresie – od kilku miesięcy do kilku lat w ramach określonego przedsięwzięcia.

Czasowego managera warto zatrudnić w takich przypadkach jak:

  • wprowadzenie gruntowych zmian w realizowanych procesach
  • szybsze i efektywniejsze realizowanie zadań określonych w projektach
  • tworzenie strategii marketingowych dla konkretnych produktów czy usług
  • rozpoczęcie nowej działalności – wejście firmy na nowy rynek
  • restrukturyzacja działalności firmy
  • tworzenie projektów inwestycyjnych
  • czasowa nieobecność kadry zarządzającej

Zatem czasowy manager oferuje swoje usługi przy każdym przedsięwzięciu, które ma charakter projektowy i wymaga posiadania odpowiednich kompetencji w zakresie zarządzania, przy wzięciu pod uwagę czasowych ograniczeń tego projektu.

Na czym polega współpraca z czasowym managerem?

Najczęściej czasowy manager zatrudniany jest w firmie na wyznaczony z góry okres. Swoje zadania realizuje najczęściej na zasadzie umów cywilnoprawnych, więc zleceniodawca nie podpisuje z nim standardowej umowy o pracę.

Interim manager, czyli czasowy manager zapewnia swoim klientom dostęp do swojej fachowej wiedzy oraz umiejętności w wyznaczonym zakresie. Szybko zapoznaje się z sytuacją wewnętrzną firmy i zrealizowanymi przez nią projektami, a następnie pozwala na przygotowanie optymalnego planu działania, by zmieścić się w wyznaczonych ramach czasowych.

Więcej informacji dotyczących profesji czasowego managera można znaleźć na blogu internetowym pod adresem:

Zatem jeśli chodzi o skuteczne i terminowe zakończenie projektów, zatrudnienie czasowego managera może być strzałem w dziesiątkę!

Ostatnie posty