Strona głównaBudownictwoRemont łazienki dla osób niepełnosprawnych – jak go wykonać?

Remont łazienki dla osób niepełnosprawnych – jak go wykonać?

Łazienka przeznaczona dla osoby z niepełnosprawnościami musi być odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana. Jak ją wykonać?

Jakie prace powinien obejmować remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Na początku należy zaznaczyć, że remont łazienki dla osób niepełnosprawnych wymaga starannego planowania, aby spełnia ona specyficzne potrzeby użytkowników.

Przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienka powinna charakteryzować się poniższymi cechami:

  • Poszerzone drzwi do łazienki – powinny być na tyle szerokie, aby bez trudu pomieścić wózek inwalidzki lub chodzik.
  • Prysznic przystosowany dla wózków inwalidzkich – popularnym rozwiązaniem jest bezprogowa kabina prysznicowa lub kabina z niskim brodzikiem, która ułatwia korzystanie z prysznica osobie niepełnosprawnej.
  • Siedzisko prysznicowe z regulacją wysokości – pod prysznicem można też zamontować tego typu siedzisko, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo osobie niepełnosprawnej.
  • Wanna dla osób niepełnosprawnych – alternatywą dla prysznica jest wanna dla niepełnosprawnych, która wyposażona jest w szczelne drzwiczki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie.
  • Podłoga o antypoślizgowych właściwościach – może zapobiec upadkom i zapewnić optymalną przyczepność podczas korzystania z łazienki
  • Baterie z dźwignią – tego typu armatura jest łatwiejsza w użyciu dla osób o ograniczonej sile rąk lub mniejszej zręczności.
  • Łatwo dostępne miejsca do przechowywania – stosowane są głównie meble wyposażone w otwarte półki lub wysuwane szuflady, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej korzystanie z potrzebnych jej przedmiotów do higieny osobistej.
  • Obniżona umywalka łazienkowa – umywalka przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami jest zamontowana na niższej wysokości, aby ułatwić jej używanie.
  • Obniżona toaleta – toaleta przeznaczona dla osoby z niepełnosprawnością musi być obniżona i zapewniać przestrzeń po bokach. Także powinna mieć ona zamontowane poręczne.
  • Oświetlenie z czujnikiem ruchu – wyposażone w czujniki lampy ułatwiają osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki bez konieczności używania przełączników.
  • Poręcze – są one również ważnym elementem wyposażenia łazienki i montowane są głównie w pobliżu toalety, prysznica i wanny, aby zapewnić wsparcie i stabilność.

Remont łazienki dla osoby z niepełnosprawnością – samemu czy z firmą?

Jeżeli planowany jest remont łazienki dla osób niepełnosprawnych, w takim przypadku duże znaczenie ma sposób jego przeprowadzenia.

Rozwiązania są dwa, ponieważ można wyremontować łazienkę własnym sumptem albo zdecydować się na usługi prowadzone przez firmę remontową.

Takie usługi oferuje firma Detalis, która od lat projektuje i realizuje łazienki dla osób z niepełnosprawnościami. Z ofertą firmy można zapoznać się pod adresem https://detalis.pro/lazienki-dla-osob-niepelnosprawnych/.

Wybór usług remontowych będzie na pewno wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy pracownicy firmy mogą kompleksowo przygotować plan łazienki dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a następnie wykonać wszystkie niezbędne prace.

Ostatnie posty