Profile przejściowe i wyrównujące, zwane popularnie listwami, są absolutną koniecznością, jeśli chcesz estetycznie połączyć dwa rodzaje podłóg. Profile przejściowe mają również istotną funkcję ochronną. Dowiedz się, jak dobrać ten niezbędny element podłogi i jak samodzielnie go zamontować.
Profile przejściowe i wyrównujące to nic innego, jak listwy łączące dwa rodzaje podłóg – najczęściej w drzwiach, które oddzielają od siebie dwa pomieszczenia. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie estetyki podłogi poprzez zamaskowanie luki między posadzkami, ale także zabezpieczenie jej przed przedostawaniem się wody, kurzu czy innych zanieczyszczeń.
Profile przejściowe do paneli – zasada doboru
Istotnym kryterium doboru profili przejściowych do paneli jest to, aby pasowały kolorystycznie do twojej podłogi. Jeśli chcesz, mogą nawiązywać do innych elementów otoczenia (np. klamki w drzwiach). Kiedyś najpopularniejszym typem listew były profile drewniane; dziś bez problemu można nabyć i te wykonane z aluminium mosiądzu czy tworzyw sztucznych.
Nie oznacza o jednak, że walory estetyczne to najważniejszy element doboru profili przejściowych. Niektóre ich typy są uniwersalne, inne nadają się tylko do kafli, inne zaś – wyłącznie do paneli laminowanych.
Listwy podłogowe: rodzaje
Jakie rodzaje profili dostępne są na rynku? W zależności od potrzeb, bez problemu na my-floor.pl znajdziesz model dopasowany do paneli laminowanych, parkietu, a nawet kafelek.
1. Profile wyrównujące
To listwy, które najczęściej łączą podłogi różniące się pomiędzy sobą poziomami. Występują w różnych wariantach – klejonych, wierconych, samoprzylepnych.
2. Profile przejściowe
Listwy przejściowe łączą ze sobą podłogi na równych poziomach. Na rynku znajdziesz uniwersalny wariant profili przejściowych, montowany na łączeniu podłóg, profile przejściowe „H” – dodatkowo łączące parkiet lub laminat od spodu, profile przejściowe fugowe „T” oraz listwy fugowe.
3. Profile przejściowe i najazdowe
Profile najazdowe to specyficzny typ listew, który zapewnia bezpieczne łączenie podłogi ceramicznej z parkietem lub wykładziną podłogową. Chroni krawędzie płytki i zapobiega potykaniu się o wystającą wykładzinę. Profile najazdowe stosowane są często jako zabezpieczenie ścian zewnętrznych i podjazdów.
Profile przejściowe do paneli: jakie będą najlepsze?
Jeśli chcesz połączyć dwa rodzaje paneli, możesz zdecydować się na uniwersalnym profil przejściowy o kształcie litery „T”. Mają one profil dylatacyjny, dzięki czemu doskonale zamaskują szparę między podłogami. Profil przejściowy uniwersalny może być klejony (np. wtedy, gdy pod podłogą są kable lub rury) bądź montowany za pomocą kołków.
Profile przejściowe do paneli laminowanych powinny mieć kształt litery E. Ich montaż zachodzi już na etapie układania podłogi, ponieważ panele wciskane są w ów profil. Ten typ montażu zapewni podłodze dużą trwałość.
Dobór profili przejściowych do paneli nie powinien być przypadkowy: dokładnie sprawdź, jakiego typu listew wymaga twoja podłoga oraz dobierz ich właściwy kolor.