Strona głównaKategoria głównaMorskie Oko w Tatrach – obowiązkowy punkt programu!

Morskie Oko w Tatrach – obowiązkowy punkt programu!

Planujesz wycieczkę w Tatry? W takim przypadku nie możesz pominąć najpopularniejszego miejsca w tych pięknych górach – Morskiego Oka. To obowiązkowy punkt programu dla każdego odwiedzającego Tatry!

Zachwycające zarówno w ciągu ciepłych, letnich dni, jak również zimą, gdy pada śnieg – Morskie Oko jest jednym z symboli Tatr. To malowniczo położone jezioro co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć jego urok.

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, które znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku. Wokół niego można podziwiać Mięguszowieckie Szczyty. To jezioro polodowcowe, którego maksymalna głębokość dochodzi do ponad 50 metrów.

Co ciekawe, Morskie Oko jest nazywane również Rybim Jeziorem, ponieważ jest jednym z nielicznych jezior tatrzańskich, które są naturalnie zarybione.

Jak można dostać się do Morskiego Oka?

Do Morskiego Oka w Tatrach wiedzie kilka szlaków, a mianowicie:

  • Szlak Żółty – tak zwana Ceprostrada – wiedzie z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz
  • Szlak Czerwony – z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, przy szosie nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu na Rysy, wiedzie także dookoła jeziora.
  • Szlak Niebieski – przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Turyści chcący dostać się nad Morskie Oko mogą przemierzać szlaki pieszo, ale dostępne są również powozy końskie. Trasy są jednak dość proste, zwłaszcza wspomniana Ceprostrada, dlatego też samodzielne dotarcie do Morskiego Oka nie powinno być żadną trudnością dla osób o przeciętnej kondycji fizycznej.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Przy Morskim Oku położone jest Schronisko PTTK nad Morskim Okiem. Składa się z dwóch części: Starego Schroniska z XIX wieku i Nowego Schroniska w 1908 roku wzniesionego przez Towarzystwo Tatrzańskie.

Schronisko nad Morskim okiem zapewnia turystom dostęp do oferty gastronomicznej – posiada restaurację oraz bar, oferuje również noclegi. W budynku swoją stację ratunkową ma także TOPR.

Więcej informacji o Morskim Oku można znaleźć w artykule znajdującym się pod adresem: https://www.alpinus.pl/morskie-oko, który bliżej prezentuje samo jezioro oraz dostępne szlaki turystyczne w tym rejonie.

Zatem Morskie Oko to niewątpliwie wyjątkowe miejsce w Tatrach, które zdecydowanie warto zobaczyć. Uznawane jest za najpiękniejsze jezioro w tych górach – nie bez powodu jest tak popularne wśród turystów. Dotarcie nad Morskie Oko również nie powinno sprawiać żadnych trudności – dzięki łatwo dostępnym szlakom każdy może zobaczyć ten wyjątkowy zakątek w Tatrach.

Ostatnie posty