Strona głównaDom i ogródMembrany hydroizolacyjne zapewniające szczelność zbiorników wodnych

Membrany hydroizolacyjne zapewniające szczelność zbiorników wodnych

Membrany dachowe EPDM to niezwykłe produkty, mogące zapewnić ochronę przed wilgocią każdej konstrukcji użytkowej. Stosuje się je również do zabezpieczania stawów i zbiorników wodnych. Pierwsze duże międzynarodowe projekty wykorzystujące membrany hydroizolacyjne EPDM rozpoczęto już w 1963 r. na zbiorniku o powierzchni 56 000 metrów kwadratowych. Miało to miejsce na terenie Hiszpanii.

Dzisiejsze pokrycia dachowe kiedyś

Obecnie membrany EPDM kojarzone są głównie z pokryciami dachowymi. Kiedyś jednak tak nie było. Jako uszczelniające pokrycia dachowe, membrany stosowane są stosunkowo krótko. Wcześniej dzisiejsze membrany dachowe EPDM służyły między innymi do hydroizolacji zbiorników wodnych. Co więcej, do dzisiaj wykorzystywane są również w tym celu. Do tej pory hydroizolacja zorganizowana w 1963 roku nie wymagała remontu.

Do czego można zastosować membrany hydroizolacyjne?

Oprócz zbiorników wodnych membrany hydroizolacyjne EPDM hydroizolują również zbiorniki przeciwpożarowe i dekoracyjne. Stosowane są także w zbiornikach wodnych do sztucznej hodowli ryb, rolniczych kolektorach ścieków, kanałach w systemach nawadniających i zbiornikach wodnych, na liniach do produkcji sztucznego śniegu w ośrodkach narciarskich, a także do izolacji przewodów kąpielowych. Wysokiej jakości membrany dachowe EPDM, jak również membrany izolacyjne do zbiorników wodnych, oferuje EPDM Membrany.

Membrana hydroizolacyjna HDPE czy EPDM?

Pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć o membranie EPDM, jest to, że materiał nie jest podatny na pękanie pod wpływem naprężeń mechanicznych, a także pod wpływem temperatury. W przeciwieństwie do modeli typu HDPE, membrany EPDM pozostają elastyczne w niskich temperaturach i możliwe jest w nich układanie membran oraz klejenie. Membrany HDPE nie można zamontować w temperaturach poniżej plus pięć stopni Celsjusza. W tych warunkach termicznych membrana hydroizolacyjna z polietylenu wykazuje dużą sztywność.

Pokrycia dachowe i hydroizolacja zbiorników – zmiana kształtu membrany

Odkształcenie powierzchni roboczej membrany dachowej EPDM, jak również tej stosowanej do hydroizolacji zbiorników, wynosi ponad 500%. Pozwala im to przyjmować kształt nierówności podłoża podczas izolacji stawów i zbiorników wodnych. Daje to również możliwość zastosowania membran z jednakowym powodzeniem jako pokrycia dachowego powierzchni płaskich, jak i płaszczyzn z ostrymi i nieregularnymi kształtami. Warto mieć na uwadze, że maksymalna wytrzymałość na rozciąganie membran hydroizolacyjnych typu HDPE wynosi nie więcej niż 15%, a powierzchnia ma bardzo słabą odporność na poślizg.

Prosty proces naprawy

Również jako membrany uszczelniające na dach, lub zabezpieczenie olbrzymiego zbiornika wodnego, modele EPDM są bardzo łatwe w procesie serwisowania i naprawy. Naprawa odbywa się za pomocą zestawu, w skład którego wchodzą jedynie taśmy, kleje i uszczelniacze. Warto przy tym zaznaczyć, że są to bardzo trwałe konstrukcje. Żywotność membran EPDM wynosi co najmniej 50 lat. Dla porównania membrany HDPE cechują się średnią żywotnością nie dłuższą niż 20 lat. Ponadto membrana EPDM jest bardziej odporna na promieniowanie UV na przebicia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Ostatnie posty