Strona głównaKategoria głównaW jaki sposób można poprawić rentowność firmy?

W jaki sposób można poprawić rentowność firmy?

Dobra firma powinna być rentowna, czyli powinna pozwalać na uzyskanie optymalnych zysków. To ważne zarówno w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, jak również dużych biznesów. W jaki sposób można poprawić rentowność firmy?

Istnieje wiele sposobów na poprawę rentowności firmy – warto przy tym zaznaczyć, że każda jest nieco inna, dlatego też może mieć pod tym względem inne wymagania i potrzeby.

Czym zatem dokładnie jest rentowność firmy? W jaki sposób możliwa jest poprawa rentowności w biznesie? Czy można dążyć do niej samemu, czy też skorzystać w tym zakresie z fachowego wsparcia?

Czym jest rentowność?

Poprawa rentowności ma przede wszystkim na celu zwiększanie zyskowności firmy. Rentowność, która określana jest również jako dochodowość, jest parametrem odzwierciedlającym efektywność gospodarowania aktywami i kapitałami firmy.

Miarą rentowności firmy jest jej zysk operacyjny albo też zysk netto, czyli wypracowany przez nią zysk.

Główne rodzaje rentowności:

  • rentowność – zwrot z inwestycji (ROI)
  • rentowność aktywów (ROA)
  • rentowność kapitałów własnych (ROE)
  • wskaźnik rentowności sprzedaży (ROS)

Jak można poprawić rentowność firmy?

Każda firma powinna dążyć do tego, aby poprawiać swoją rentowność. W takim przypadku może ona uzyskać więcej zysków i tym samym rozwijać się jeszcze efektywniej, przeganiając konkurencję.

Zatem, jak możliwa jest poprawa rentowności w przedsiębiorstwie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze propozycje od ekspertów w tej dziedzinie!

1. Przygotowuj plany

Dobry plan pozwala na jeszcze efektywniejsze prowadzenie działalności – dzięki niemu można nie tylko przygotować wszystkie działania, ale również mierzyć efektywność ich realizacji.

Tworzenie planu zawierającego strategię dla konkretnych projektów można łatwiej uzyskać przewagę konkurencyjna w biznesie, a tym samym zwiększyć jej rentowność i zyski.

2. Stawiaj na umiejętności miękkie

W biznesie ważne są nie tylko umiejętności twarde, czyli zawodowe, ale również umiejętności miękkie, które obejmują między innymi zdolności komunikacyjne, negocjacyjne, zarządzania czasem.

Pracownicy posiadający umiejętności miękkie na wysokim poziomie mogą lepiej radzić sobie ze swoimi zadaniami i tym samym efektywniej pracować na sukces firmy.

3. Wybierz outsourcing

Nie zawsze zatrudnienie specjalistycznych pracowników jest opłacalne. Wtedy, gdy nie potrzebujemy tworzenia osobnego działu czy stanowiska, warto postawić na outsourcing.

Usługi outsourcingowe wybierane są między innymi w zakresie takim jak księgowość, kadry i płace, rekrutacja pracowników, IT, ale też catering, sprzątanie.

4. Interim manager

Dodatkowo, poprawa rentowności firmy będzie lepsza, gdy zatrudnimy w niej interim managera. Więcej zalet posiadania takiego specjalisty prezentuje artykuł:

Ostatnie posty