Strona głównaMotoryzacjaOC na ciągnik siodłowy

OC na ciągnik siodłowy

Posiadasz na własność ciągnik siodłowy? A może korzystasz z niego w ramach leasingu? Tak czy inaczej jesteś zobowiązany zabezpieczyć się poprzez wykupienie OC. Ile kosztuje OC na ciągnik siodłowy? Czy istnieją sposoby na obniżenie stawki? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego i innych ubezpieczeń? Wyjaśniamy!

Obowiązkowe OC na ciągnik siodłowy

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest ciągnik siodłowy. Otóż mowa o pojeździe przeznaczonym do ciągnięcia naczep. Wspomniane naczepy są doczepiane do tzw. siodła. Większość ciągników to pojazdy uniwersalne, do których można dołączyć różnego rodzaju naczepy. Zwiększa to ich użyteczność. Co więcej, ciągniki z naczepami są zwrotniejsze od samochodów ciężarowych oraz pojazdów z przyczepami. Są też krótsze, przez co komfort ich prowadzenia jest większy, a procesy załadunku i rozładunku przebiegają sprawniej.

Większość przepisów dotyczących samochodów ciężarowych dotyczy również ciągników siodłowych. Tak też jest w przypadku ubezpieczenia OC. Właściciele ciągników są zobowiązani do wykupienia takiej polisy. Dotyczy to zarówno firm posiadających ciągniki na własność, jak również korzystających z nich w ramach leasingu. Niemniej jednak należy zauważyć, że czasami, w rzadkich przypadkach, leasingodawca bierze na siebie odpowiedzialność za OC na ciągnik siodłowy. Oczywiście do zabezpieczenia siebie i pojazdu polisą OC zobowiązane są również osoby prywatne posiadające ciągniki siodłowe.

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego to wysoki koszt

Niestety, OC na ciągnik siodłowy to relatywnie drogie ubezpieczenie. Mowa tutaj o wydatku kilkukrotnie wyższym od zakupu OC dla pojazdu osobowego. Najtańsze polisy kosztują ok. 3000 zł. Dlaczego ubezpieczenie ciągnika siodłowego kosztuje tak drogo? Po pierwsze mówimy o pojazdach, których wartość jest bardzo wysoka, a więc koszty ewentualnych zniszczeń również nie należą do najniższych. Co więcej, mimo że ciągniki siodłowe w porównaniu do samochodów ciężarowych są bardzo zwrotne, to jeśli zestawimy je z samochodami osobowymi, okazują się bardzo trudne w prowadzeniu. Tym samym wzrasta ryzyko wyrządzenia szkody. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo niewielka liczba ofert. Tylko niektórzy ubezpieczyciele posiadają oferty dla właścicieli ciągników siodłowych. Mała podaż sprawia, że ceny są wysokie.

Jak obniżyć koszty OC na ciągnik siodłowy?

Istnieją pewne sposoby na obniżenie kosztów związanych z OC na ciągnik siodłowy. Przede wszystkim, jeśli planujesz zakupić również inne ubezpieczenia, zrób to w ramach jednej umowy z tym samym ubezpieczycielem. Jeśli w jednej polisie znajduje się OC, ASS i AC na ciągnik siodłowy, koszt każdego z nich jest niższy. W takich sytuacjach ubezpieczyciele oferują wysokie upusty. Ponadto, sprawdź dokładnie zakres ubezpieczenia. Być może znajdują się w nim zapiski, które Cię nie dotyczą i warto z nich zrezygnować w celu obniżenia kosztów.

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC na ciągnik siodłowy, skorzystaj z porównywarki polis. Dobra porównywarka wskaże Ci oferty dopasowane do Twoich potrzeb. Działanie porównywarki jest bardzo proste. Wystarczy, że uzupełnisz formularz danych niezbędnych do określenia stawki OC i innych ubezpieczeń. Następnie pozostanie Ci już tylko wybrać jedną z wielu ofert, które zostaną Ci przedstawione.

Prowadzisz biznes związany z branża motoryzacyjną i szukasz pomocy z promocją swojej marki w internecie – wejdź na Moto Reklama.

Ostatnie posty