Strona głównaKategoria głównaLeczenie kanałowe – endodoncja. Co to jest?

Leczenie kanałowe – endodoncja. Co to jest?

Gdy ząb ma niewielką próchnicę, wtedy wystarczy leczenie zachowawcze. Gdy jednak problem jest większy i zmiany próchnicze dochodzą również do miazgi zębowej, przeprowadza się leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Co warto wiedzieć na jego temat?

Nowoczesna stomatologia daje nam szerokie możliwości. Dzisiaj nie musimy już wyrywać zębów, które są zniszczone, ponieważ można je uratować. Bardzo dobre rezultaty można uzyskać dzięki leczeniu endodontycznemu, czyli kanałowemu.

Leczenie tego rodzaju oferuje obecnie praktycznie każdy stomatolog Głubczyce to tylko jedna z miejscowości, gdzie można skorzystać z fachowych usług w tym zakresie.

Endodoncja – co to jest?

Pod pojęciem takim jak endodoncja znajduje się ta dziedzina stomatologii, która skupia się na leczeniu chorób miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba.

Najczęściej leczenie kanałowe, czyli endodontyczne prowadzone jest wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego rozwoju próchnicy, która obejmuje również miazgę zęba. Wtedy zwykłe leczenie zachowawcze nie jest wystarczające – trzeba usunąć zmienioną chorobowo miazgę, ponieważ jej pozostawienie może spowodować dalszy rozwój dolegliwości.

Oprócz tego leczenie endodontyczne stosuje się również po urazach zębów, a także przy niektórych uzupełnieniach protetycznych, na przykład przy mostach.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne jest złożoną procedurą, która przebiega stopniowo – etap po etapie. W związku z tym najczęściej konieczne jest kilkukrotne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego, chociaż niektóre gabinety prowadzą też leczenie kanałowe w trakcie jednej wizyty.

Pierwsze spotkanie polega na usunięciu zmienionej chorobowo zmiany zębowej i dokładnym wyczyszczeniu środka zęba. Stomatolog może założyć też specjalną „trutkę”, aby dezaktywować nerwy. Potem, gdy kanały zęba dochodzące do kości są już dokładnie oczyszczone, umieszcza się w środku płynną gutaperkę. Ostatni etap to odbudowa zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, które wykona dobry stomatolog Głubczyce, nie jest tanie, ale zapłacimy za nie mniej niż za dobrej jakości stałą protezę, na przykład za most, koronę czy za implant zębowy.

Koszt leczenia jest zależny od liczby kanałów zębowych, czyli za leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych zapłacimy więcej, ponieważ zawierają więcej kanałów. Koszty wahają się od 500 do ponad 1000 złotych.

Z przykładowym cennikiem leczenia kanałowego można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.denticacenter.pl/raciborz/glubczyce.

Ostatnie posty