Strona głównaKategoria głównaCzym jest zielony dach?

Czym jest zielony dach?

Dach nie musi być pokryty dachówką lub papą. W użyciu znajduję się również zielone dachy, które są jednym z ostatnich hitów zarówno w miastach, jak i na wsiach. Czym dokładnie są zielone dachy?

Głównym celem dachu jest zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi, między innymi przed opadami i przed chłodem. Dach wykańcza budynek i musi być odpowiednio dobrany i wykonany, by gwarantować optymalne parametry.

Najpopularniejsze materiały na pokrycia dachowe do dachówki ceramiczne oraz betonowe i blachodachówki. Do dyspozycji są jednak także inne rozwiązania na dachy. Jednym z nich jest tak zwany zielony dach. Co warto o nim wiedzieć?

Zielony dach – dach odwrócony

Pod pojęciem takim jak zielone dachy, czyli dachy odwrócone znajdują się specjalne pokrycia dachowe tworzone warstwowo, na których można sadzić rośliny.

Warty na zielonym dachu układane są tak, aby umożliwić wzrost roślin, a przy tym zapewnić budynkowi odpowiedni poziom izolacji, w tym także hydroizolacji oraz termoizolacji. Dzięki temu można uzyskać nawierzchnię posiadającą liczne zalety ekologiczne, a także ekonomiczne.

Zalety zielonego dachu:

  • wyróżnia się bardzo dobrym poziomem termoizolacji – zimą zapobiega stratom ciepła, z kolei latem powoduje, że budynek nie nagrzewa się nadmiernie
  • mniejsze koszty eksploatacji budynku – budynek z zielonym dachem jest tańszy w utrzymaniu przez niższe koszty jego ogrzewania i chłodzenia
  • jest trwały – może być użytkowany przez długie lata bez potrzeby remontu i wymiany
  • stanowi miejsce do wypoczynku – na zielonym dachu można urządzić taras, ogródek
  • świetnie izoluje akustycznie – chroni wnętrze budynku przed nadmiernymi hałasami
  • filtruje zanieczyszczenia – oczyszcza powietrze i wzbogaca je w tlen

Wady zielonego dachu:

  • duży ciężar – zielone dachy ze względu na swoją warstwową strukturę i znaczną grubość są cięższe od tradycyjnych pokryć dachowych
  • wysoki koszt realizacji – za zielony dach zapłacimy więcej niż za inne konstrukcje dachowe
  • pielęgnacja – aby zielone dachy wyglądały atrakcyjnie, muszą być pielęgnowane

Gdzie można zamówić swój zielony dach?

Zielone dachy realizowane są również w Polsce. W ich przygotowywaniu specjalizuje się między innymi firma www która posiada w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

Firma zapewnia swoim klientom kompleksowe i fachowe wsparcie przy projektowaniu i wykonawstwie zielonych dachów – dachów odwróconych. W jej sklepie można zakupić wszystkie materiały, które są niezbędne do wykonania zielonego dachu, na przykład dachu uprawnego, rekreacyjnego, ekstensywnego.

Ostatnie posty