Strona głównaKategoria głównaCzy można leczyć nadpotliwość?

Czy można leczyć nadpotliwość?

Nadmierna potliwość może być dużym problemem rzutującym na jakość życia człowieka. Co można zrobić wtedy, gdy zwykłe dezodoranty i antyperspiranty nie pomagają?

Człowiek poci się przez cały czas. Większość osób produkuje jednak mniejsze ilości potu podczas normalnej aktywności. Jego ilość zwiększa się głównie w okresie ciepłych dni, a także podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Częściej pocimy się też wtedy, gdy się stresujemy.

Są jednak takie osoby, które wydzielają znacznie więcej potu niż przeciętnie – różnica może wynosić nawet kilka litrów na dobę. Zwykle jest to kwestia genetyki, ale nadmierna potliwość może być powiązana również z niektórymi chorobami, na przykład o podłożu genetycznym. Może nasilać ją noszenie ubrań z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów.

Nadmierna potliwość, czyli nadpotliwość to duży problem, który może spowodować obniżenie jakości życia. Pocenie się pach, stóp, dłoni może uprzykrzać życie towarzyskie, nie pomaga w zawieraniu nowych znajomości, może być nawet powodem kompleksów.

Czy można poradzić sobie z nadpotliwością?

Gdy nadpotliwość staje się dużym problemem, w takim przypadku warto poszukać jego rozwiązania. Przede wszystkim zaleca się wizytę u dermatologa, który będzie mógł pokierować na odpowiednie badania, na przykład badania krwi. Być może będą mogły dać odpowiedź dotyczącą przyczyn nadmiernej potliwości.

Jako sposób na zmniejszenie potliwości często stosuje się specjalne leki, które zawierają związki obniżające aktywność gruczołów potowych, a także o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Leki te mogą mieć postać kremów, maści, zasypek, a nawet żelów pod prysznic.

Gdy jednak takie metody na nadpotliwość nie pomagają, wtedy można zdecydować się na bardziej radykalne kroki, czyli specjalne zabiegi. Najpopularniejszym z nich jest obecnie botoks, który stosowany jest również przy niwelowaniu zmarszczek.

Botoks na nadpotliwość

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A jest związkiem pozyskiwanym z bakterii jadu kiełbasianego. To silna neurotoksyna, która oddziałuje na układ nerwowy.

Powoduje zablokowanie ruchomości mięśni, dlatego używana jest w leczeniu różnych chorób związanych z ich nadmiernym napięciem. Także pomaga w wygładzeniu zmarszczek mimicznych.

Botoks jest używany również na nadpotliwość – wówczas wstrzykiwany jest w okolice gruczołów potowych, na przykład pod pachami, na dłoniach, na stopach. Czasowo blokuje ich działanie, więc dochodzi do znacznego zmniejszenia, a nawet całkowitego zastopowania pracy gruczołów potowych, pozbywając się kłopotliwego problemu.

Z zabiegu tego rodzaju można skorzystać w gabinecie

Ostatnie posty